Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#napi pszicho

Plázs hvg.hu

Teszt: most kiderítheti, hogy mennyire találja ijesztőnek a környezete

A kutatók elkészítették az első tesztet, amely azt monitorozza, hogy mennyire vagyunk ijesztőek a környezetünk szemében. A tudósok ehhez kapcsolódóan felállítottak egy ún. „ijesztőségi-indexet” is. Az empirikus kutatás folyamán 1341 résztvevőt vizsgáltak: nekik egy 44 kérdésből álló tesztet kellett kitölteniük, amiben többek között viselkedésük mintázataira, nevetésükre és a másik nemhez való viszonyulásukra kérdeztek rá.

Plázs Hercsel Adél

Nem a piros hálószobában a legjobb a szex

A Csillagok háborúja jedi lovagjai nem véletlenül harcoltak színes lézerkardokkal: valószínűleg ők is tudták, hogy a szín igazi fegyver lehet. Köztudott, hogy a színek fontos szerepet töltenek be az életünkben, de vajon tudjuk-e, hogy pontosan milyen hatást gyakorolnak a hangulatunkra, a munkamorálunkra és a választásainkra? Miért pont a piros a tilalom színe, és miért aktiválja a veszélyérzetünket? Mely színek lazítanak el, indítanak be vagy ébresztik fel bennünk a vásárlókedvet? Velünk született tulajdonság, hogy kislányként a rózsaszínhez, fiúként pedig a kékhez vonzódunk?

Plázs hvg.hu

Épp, hogy megbarátkoztunk a helikopterszülőkkel, máris jönnek a drónszülők

A helikopterszülők kifejezést alig vezették be, máris egy újabb szülőtípus köröz a fejünk felett: a drónszülő. Ők azok, akik kisgyermekként megismerkedtek a tudomány és a high-tech legújabb vívmányaival: ezeket apaként és anyaként nevelési stratégiáikba is beépítik, és példátlanul túlféltik gyermekeiket.

Plázs hvg.hu

Kiderült, hogy a lovak felismerik és értik az emberi érzelmeket

Egy frissen publikált tanulmányból kiderült, hogy a lovak valóban rendkívül intelligens lények, akik képesek különbséget tenni a pozitív és a negatív érzelmeket tükröző emberi arcok között. A kísérlet során különböző érzelmeket kifejező emberi arcokról készült fotókon keresztül igazolták, hogy a háziasított lovak negatívan reagálnak a negatív arckifejezésre.

Plázs hvg.hu

Nincs tudományos magyarázat arra, hogy lelki tényezők okoznák a rákot

Az 1930-as években az USA-ban kezdték komolyabban vizsgálni a tudomány módszereivel, hogy van-e elsődleges lelki oka a rákbetegségeknek. Az évtizedek során bebizonyosodott, hogy a dohányzás, a rendszeres és mértéktelen alkoholfogyasztás, az azbeszt és az ultraibolya sugárzás például nagyban hozzájárulhat a rákbetegségek kialakulásához, ugyanakkor az elsődleges lelki tényezők befolyását a rákos megbetegedéseknél a mai napig nem sikerült a tudomány eszközeivel hitelt érdemlően igazolni.

Plázs Hercsel Adél

"Ötven lájkért fölteszek magamról egy félmeztelen képet"

Magyarországon a 11–17 éves tanulók több mint fele élt már át online bántalmazást a felmérések szerint, és az iskolai erőszak, amelynek szinte kivétel nélkül előbb-utóbb lesz online vetülete is, ma már a 11-12 éveseket is egyre jobban érinti. A generációs szakadék miatt a szülők többsége nem érti, hogy mi történik a gyerekével, az iskolák pedig tagadnak: a cyberbullying az ő iskolájukban egyáltalán nem jellemző. Pedig az alattomos jelenségről beszélni kell, állítják többek között azok a művészek, akik a témát színdarabban és regényben dolgozták fel.

Plázs hvg.hu

„Pszichológiai győzelem volt” – Csernus doki adott önbizalmat a pólós lányoknak

Bár első sorban nem sportpszichológusként tevékenykedik a kemény szavairól és nyers stílusáról ismert pszichiáter, Csernus doki az Európa-bajnokság előtt sokat foglalkozott a hétvégén győzelmet arató női vízilabda-válogatottal. Bíró Attila szövetségi kapitány szombati diadalukat pszichológiai győzelemnek nevezte, a pólós lányok köszönetet mondtak pszichiáterüknek.